מחפשים מתקין דקים? השאירו פרטים וחוזרים במהירות!

תחזוקת דקים

איך לשמור על דק לזמן רב? אילו פעולות צריך לעשות לצורך תחזוקה שוטפת כדי שהדק יישאר איתכם יפה, נקי ויציב לאורך זמן? כל הטיפים לפניכם.

איך לשמור על דק לאורך זמן?

אם אתם תוהים איך לשמור על דק לאורך זמן צריך להבדיל בין שני דברים: תחזוקה שוטפת שתצטרכו לעשות כל כמה שבועות וחידוש דקים שתצטרכו לעשות כל זמן מה (בהתאם לסוג הדק). בשביל להבין איך לשמור על הדק שלכם לזמן רב חשוב להבין מי האוייבים שלו:

  • כתמים: כתמים שלא מנקים לאורך זמן על דקים כנראה ישארו שם לאורך זמן, לכן אם אתם רואים שקרה משהו שיכול להשאיר כתם, לדוגמה משהו שנשפך, חשוב לנקות אותו במהירות ולא לתת לו להיספג. איך לשטוף? לרוב צינור מים יעשה את העבודה או דליים במקרה שאין לכם צינור בגינה.
     
  • אבק ולכלוכים: גם אם לא נשפך משהו שיכול לגרום לכתם ישנו אבק ולכלוכים שונים שיכולים לפגוע בעץ, ולכן מומלץ לעבור פעם בשבועיים עם צינור ומים על הדק רק כדי לוודא שלא מצטבר יותר מדי אבק.
     
  • מים ולחות: מים שנשארים לאורך זמן יכולים לחדור אל העץ ולגרום לו להירקב בסופו של דבר. בעיקרון הם אמורים להיות מנוקזים ולא להישאר במקום לאורך זמן. במידה וזה קורה יכול להיות שכדאי ליצור קשר עם מתקין דקים לצורך התייעצות.
     
  • שמש: ישנם סוגי דקים רבים שלא מאוד אוהבים את השמש. בהנחה שאין לכם אפשרות להיפטר מהשמש, מה תוכלו לעשות? אם אתם יודעים שיש ימים חמים, מומלץ לשטוף את הדק עם מים. זה יצנן אותו ולא יתן לשמש להסב לו יותר מדי נזק.

 

כל כמה זמן לשטוף את הדק?
שבועיים
3 שבועות משך זמן שבוע

 

תחזוקת דקים

תחזוקת דק איפאה

תחזוקת דק איפאה היא חשובה על מנת לשמור עליו לאורך זמן. דק איפאה הוא דק איכותי שבידיים נכונות ישאר לאורך זמן רב. איך לתחזק אותו? כמו שאמרנו בסעיף הקודם מומלץ לשטוף אותו עם מים אחת לשבועיים כדי להיפטר מאבק. במקרה של כתמים מומלץ לקנות חומר ייעודי ולטאטא עם מטאטא קשיח במשך חצי שעה ואז לשטוף עם מים.

 

מה לגבי שימון הדק? מפני שעץ איפאה הוא יותר קשיח מעצים אחרים, לדוגמה עץ אורן, אין צורך לשמן בצורה מאוד תכופה. ההמלצה היא לעשות זאת פעם בשנה והדק שלכם יהיה מסודר.

 

כל כמה זמן לשמן דק איפאה?
שנה
14 חודשים משך זמן 10 חודשים

תחזוקת דק אורן

תחזוקת דק אורן מאוד דומה לזו של איפאה, אבל יש 2 הבדלים עיקריים. ההבדל הראשון הוא תכיפות שימון הדק. דק אורן הוא דק מעץ רך, ולכן מומלץ לשמן אותו פעמיים בשנה, לעומת דק איפאה. הבדל נוסף הוא הברגים. עקב כך שהעץ יותר רך הברגים נוטים להשתחרר לעיתים יותר תכופות, ולכן מומלץ לעבור פעמיים בשנה לפני השימון ולראות אם יש ברגים משוחררים.

 

כל כמה זמן לשמן דק אורן?
6 חודשים
7 חודשים משך זמן 5 חודשים

תחזוקת דקים סינטטים

עד עכשיו דיברנו על תחזוקת דקים מעץ, אבל עכשיו זה הזמן לדבר על הדקים הסינטטים, שהתחזוקה שלהם היא מעט שונה. ההבדל המרכזי הוא שדקים סינטטים לא יכולים להירקב מפני שהם מצופים בשכבת פלסטיק שזה יתרון וגם חיסרון.

 

היתרון הברור הוא שהם לא יכולים להירקב, אבל עקב העובדה שיש להם שכבת פלסטיק אומרת שאי אפשר לחדש אותם, ואם יש לכם כתם כלשהו מאוד קשה להסיר אותו. במקרה הזה תצטרכו להשתמש בגרניק וחומרי ניקוי יעודיים, רק שימו לב שלחץ המים לא מעל psi 2000.